Historia

Pracownia Kamieniarska założona została w Aleksandrowie Kujawskim przez nestora rodu, Stanisława Kuzę, w roku 1896. Na przełomie XIX i XX wieku była ona jedną z trzech liczących się firm tego typu na terenie Kujaw. Pierwszym zamówieniem wykonanym przez zakład Stanisława Kuzy były granitowe schody prowadzące do Kościoła pw Przemienienia Pańskiego. Do dziś służą one mieszkańcom Aleksandrowa.

Przez ponad pół wieku wszelkie prace wykonywane były ręcznie, przy użyciu tradycyjnych narzędzi. Najczęściej używanymi materiałami były piaskowiec i granit polny. W trudnym okresie PRL nadszedł czas na dominację lastryka. W 1984 roku prowadzenie zakładu przejął Jacek Grzeliński, prawnuk Stanisława Kuzy. Dokonał on znacznej modernizacji firmy. Od kwietnia 2009 roku firmę prowadzi jego żona, Inez Grzelińska.

W produkcji wykorzystuje się obecnie wysokiej jakości granity i labradoryty. Proces obróbki został zmechanizowany, niektóre prace nadal jednak są wykonywane ręcznie, zgodnie z ponad 100-letnią tradycją. Atutem firmy jest stały zespół doświadczonych kamieniarzy. Doskonalą oni swoje umiejętności pracując dla tego zakładu od ponad 25 lat.

Na wielu cmentarzach można dziś spotkać stuletnie pomniki sygnowane nazwiskiem S. Kuza obok prac zakładu Grzelińskich. Spina to symboliczną klamrą osiągnięcia czterech pokoleń kamieniarskiego rodu.

Źródło: A.Mietz, Kamieniarski Ród Kuzów. Tropem tradycji kutej w kamieniu, Oficyna "ARCANUM" w Bydgoszczy, 1989

Copyright © 2010
projektowanie stron www, web design, wordpress, magento
pracowniakamieniarska.pl - oryginalne nagrobki, nagrobki granitowe i pomniki nagrobki